«ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ»: Το 2019 ένα έτος με σημαντικές πρωτιές και διακρίσεις για τους σκοπευτές

Το 2019 έφτασε στο τέλος του και μαζί τελείωσαν και τα πρωταθλήματα σκοποβολής IPSC.

Ο Αιγιώτικος Σύλλογος «ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ»  συμμετείχε και στα δύο πρωταθλήματα αποκομίζοντας σημαντικές πρωτιές και διακρίσεις.

Στο Κύπελλο Γ Ζώνης 2019, όπου έγιναν τέσσερις αγώνες Level II μιας ημέρας και ένας αγώνας Level III δύο ημερών, οι αθλητές του συλλόγου κατέκτησαν σημαντικές θέσεις και διακρίσεις.

Στην κατηγορία Standard :

• Παπαχριστόπουλος Βασίλειος κατέλαβε την 12η θέση στην γενική κατάταξη.
  • Φράγκου Μαρία κατέλαβε την 16η θέση στην γενική κατάταξη και την 2η θέση στις γυναίκες.
  • Γιαννακόπουλος Γεώργιος κατέλαβε την 17η θέση στην γενική κατάταξη και την 4η θέση στους Senior.
  • Φράγκος Δημήτριος κατέλαβε την 18η θέση στην γενική κατάταξη.
  • Αντωνάκη Βάγια κατέλαβε την 32η θέση στην γενική κατάταξη και την 4η θέση στις γυναίκες.
  • Ο νεαρός Σταυρίδης Δαμιανός κατέλαβε την 43η θέση στην γενική κατάταξη και την 1η θέση στα Junior.

Στην κατηγορία Production Optics Light:

• Σταυρίδης Σταύρος κατέλαβε την 2η θέση στην γενική κατάταξη και την 1η θέση στους Senior.

Ο «ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ» διακρίνεται και σε πανελλαδικό επίπεδο!

Στο Εθνικό Κύπελλο 2019, όπου έγιναν τέσσερις αγώνες Level III, δύο ημερών ο καθένας, πάλι οι αθλητές του συλλόγου κατέκτησαν σημαντικές θέσεις και διακρίσεις.

• Παπαχριστόπουλος Βασίλειος κατέλαβε την 13η θέση στην γενική κατάταξη.
  • Φράγκος Δημήτριος κατέλαβε την 21η θέση στην γενική κατάταξη.

Όπου κι αν συμμετέχει, η Αιγιάλεια γίνεται γνωστή, αφού ο «ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ» σε όλους τους μεγάλους αγώνες σκοποβολής βρίσκεται στο βάθρο και συλλέγει μετάλλια.

Μια προσπάθεια συστηματική και συλλογική που απορρέει από την αγάπη για το άθλημα της σκοποβολής. Μέσα σε λίγα χρόνια έχει καταφέρει να είναι αναγνωρίσιμος και υπολογίσιμος σύλλογος, έχοντας καταφέρει να κερδίσει τον σεβασμό και την εκτίμηση αθλητών από όλη την Ελλάδα.

Ο Πρόεδρος του Αιγιώτικου Συλλόγου κ. Σταύρος Σταυρίδης µιλώντας στον «T.» σχετικά µε τη δηµιουργία του «ΚΕΝΤΑΥΡΟΥ» ανέφερε:

– «Ο σύλλογος αριθµεί πέντε χρόνια ζωής και αισθάνοµαι ιδιαίτερα ικανοποιηµένος, αφού όλο και περισσότεροι φίλοι του αθλήµατος ενθουσιάζονται και εντάσσονται στη δυναµική του συλλόγου µας. Ξεκινήσαµε λίγοι, αλλά στην πορεία η οικογένεια του «ΚΕΝΤΑΥΡΟΥ» µεγαλώνει και δυναµώνει.

Το σκοπευτήριο βρίσκεται σε έναν υπέροχο χώρο, που σε ξεκουράζει και σε κερδίζει από την πρώτη στιγµή. Απέχει είκοσι (20) λεπτά από το Αίγιο και  το τοπίο σε µαγεύει. Ο χώρος φτιάχτηκε από την αρχή µε πολύ δουλειά και προσφορά από τα µέλη µας. Όλοι έβαλαν το λιθαράκι τους, άλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο και έδωσαν και δίνουν την ψυχή τους.

Τους ευχαριστώ από καρδιάς όλους, και ιδιαίτερα τους Βασίλη Κοσκορέλλο, Θεοφάνη Ραµπαβίλα, Τάσο Φιλιππόπουλο, ∆ηµήτρη Φράγκο, Γεώργιο Γιαννακόπουλο και Νικόλαο Κτιστάκη, που βρίσκονται κάθε λεπτό δίπλα στο σύλλογο και τον βοηθούν.

Ξεκινήσαµε έχοντας δηµιουργήσει τέσσερα στάδια πρακτικής σκοποβολής και προσθέσαµε άλλα τέσσερα και έχουµε στόχο να δηµιουργήσουµε και άλλα.

Όποιος επισκέπτεται το σκοπευτήριό µας, µόνο καλά λόγια έχει να πει.»