ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΥ

ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ «ΘΩΔΕΙΑ» ΣΤΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ & «ΖΑΧΑΡΙΑΔΕΙΑ» ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Με μεγάλη συμμετοχή και πολλές καλές ατομικές επιδόσεις ολοκληρώθηκαν οι αγώνες στίβου «Θώδεια» στο Λουτράκι το Σάββατο, 7 Ιουνίου, όπου ο Σύλλογός μας συμμετείχε με 15 αθλητές και αθλήτριες, που σημείωσαν αξιόλογες επιδόσεις, ατομικά ρεκόρ αλλά και ρεκόρ συλλόγου.
Στα 150μ Παγκορασίδων Ά, η Μαρία Καϊάφα συνέτριψε το ρεκόρ συλλόγου (21.93 από το 2009) και τερμάτισε 5η με επίδοση 19.93. Στα 800μ Ανδρών, σε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό αγώνισμα, συμμετείχε ο Κώστας Ιατρόπουλος και ο Γιάννης Μανάι, που ανήκουν ηλικιακά σε μικρότερες κατηγορίες. Ο Κώστας Ιατρόπουλος τερμάτισε στην 5η θέση με επίδοση 2.00.53 ενώ ο Γιάννης Μανάι στην 7η με χρόνο 2.02.02. Στα 200μ Ανδρών ο Παναγιώτης Δούκας κατέρριψε το ατομικό του ρεκόρ που κατείχε από πέρυσι (23.30) και με νέα επίδοση 23.13 βελτίωσε το ρεκόρ συλλόγου. Στα 200μ επίσης αγωνίστηκε ο Σπήλιος Δημητρακόπουλος και ο Δημήτρης Ρουμελιώτης που σημείωσαν επίδοση 24.24 και 25.72 αντίστοιχα. Στα 600μ Παμπαίδων  Ά, όπου είχαμε και τις περισσότερες συμμετοχές αθλητών, ο Δημήτρης Γκραικιώτης με νέο ατομικό ρεκόρ, κατέλαβε την 3η θέση με επίδοση 1.33.88, χάνοντας για λίγο το υψηλό όριο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Στην 5η θέση ακολούθησε ο Ηλίας Καραμπούλας με χρόνο 1.34.44, δείχνοντας την καλή του αγωνιστική κατάσταση. Ο Παναγιώτης Κατσούλης τερμάτισε με χρόνο 1.40.22, ο Αποστόλης Αντωνόπουλος 1.43.65 και τέλος ο Ταξιάρχης Καραμπούλας 1.47.80, σημειώνοντας και οι τρείς τους ατομικά ρεκόρ. Στα 600μ Παγκορασίδων Ά, η Άννα Ιατροπούλου με νέο ατομικό ρεκόρ κατέλαβε την 1η θέση με επίδοση 1.45.59.
Στο Ύψος αγωνίστηκε η επταθλήτρια Μελίνα Μαυρομάτη, σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ με άλμα στο 1.35 καταλαμβάνοντας την 3η θέση στις Κορασίδες. Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχε η Μαρία Καϊάφα με άλμα στα 1.35, χάνοντας στις λεπτομέριες το 1.40. Στα ριπτικά αγωνίσματα συμμετείχαν οι αθλήτριες του Επτάθλου Κατερίνα Σταματοπούλου, Άννα- Μαρία Κατσίκα και Μελίνα Μαυρομάτη, δείχνοντας την καλή τους αγωνιστική κατάσταση λίγο πριν την έναρξη των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων. Στη Σφαιροβολία η Κατερίνα Σταματοπούλου, με βολή στα 10.71μ, κατέλαβε την 2η θέση ενώ η Άννα-Μαρία Κατσίκα με νέο ατομικό ρεκόρ κατέλαβε την 5η θέση με επίδοση 9.51μ. Στο Ακόντιο η Κατερίνα Σταματοπούλου με επίδοση 28.38 κατετάγη 3η, ενώ νέο ατομικό ρεκόρ σημείωσε η Μελίνα Μαυρομάτη στέλνοντας το ακόντιο στα 27.00μ. Η Άννα- Μαρία Κατσίκα πραγματοποίησε καλές βολές με την καλύτερη να φτάνει στα 23.78μ.
Τέλος, στη Σκυταλοδρομία 4 Χ 300μ Παμπαίδων Ά, η ομάδα του Αθηνόδωρου αποτελούμενη από τους Αποστόλη Αντωνόπουλο, Παναγιώτη Κατσούλη, Ηλία Καραμπούλα και Δημήτρη Γκραικιώτη κατέλαβε την 5η θέση πίανοντας το Υψηλό όριο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με επίδοση 2.45.84.
Στους αγώνες στίβου «Ζαχαριάδεια», που διεξήχθησαν στο Καυτατζόγλειο Στάδιο της Θεσσαλονίκης, ο Ανδρέας Τσιαγάς συμμετείχε στον 2ο του αγώνα για τη φετινή σεζόν, όπου στα 200μ κατετάγη 13ος με επίδοση 23.95 δείχνοντας ότι έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του και είναι έτοιμος για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.