Έσπερος Καλλιθέας – Σεριφάτο 29-26

Το Σεριφάτο γνώρισε την πρώτη του εκτός έδρας(και πρώτη στο πρωτάθλημα) ήττα από τον Έσπερο Καλλιθέας με 29-26, στο κλειστό γυμναστήριο της Καλλιθέας. Η ομάδα του Βασίλη Αναστασέλου δεν κατάφερε να πιάσει τα υψηλά στάνταρ απόδοσης των προηγούμενων παιχνιδιών, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να βάζουν stop στο νικηφόρο σερί των πέντε αγωνιστικών της Αιγιώτικης ομάδας.

Το Σεριφάτο ξεκίνησε καλά τον αγώνα και κατάφερε στα δύο πρώτα 5λεπτα του παιχνιδιού να προηγείται με 2-3 και 4-6 αντίστοιχα. Ωστόσο στο 15΄ του ματς, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να  πάρουν το προβάδισμα με 8-7. Το Σεριφάτο από εκείνο το σημείο του παιχνιδιού και  έπειτα, δεν κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα , με αποτέλεσμα ο Έσπερος Καλλιθέας να κλείσει το ημίχρονο βρισκόμενος μπροστά στο σκορ με  17 – 11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Σεριφάτο μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ, με στόχο να μειώσει γρήγορα το σκορ και να διεκδικήσει ότι του αναλογούσε από το παιχνίδι. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι κρατούσαν την υπέρ τους  διαφορά.  Η ομάδα του Αιγίου ωστόσο συνέχισε να πιέζει για να μειώσει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ σε 27-23, στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι «μελανόλευκοι» ωστόσο πίεσαν και στο τελευταίο 5λεπτο του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους όμως να κρατάνε το υπέρ τους σκορ και να παίρνουν εν τέλει την νίκη με 29-26.

Διαιτητές: Τσάκωνας Δημήτρης, Κουτσός Ηλίας.

Δίλεπτες:  Έσπερος Καλλιθέας 11, Σεριφάτο 6.

Πεντάλεπτα: 2-3, 4-6, 8-7, 11-7, 13-9 , 17-11, 18-13, 21-14, 22-17, 25-20, 27-23, 29-26.

Σεριφάτο (Αναστασέλος): Δημητρουλόπουλος (3), Θεοδωρόπουλος (1), Αλεξόπουλος (2), Γκιώνης (3), Βύρλος Δ. (2), Στόσιτς (6), Κόντος (2), Χατζηκωνσταντίνου (5), Γιαννόπουλος Μ. (2), Ζάτσε, Βύρλος Β., Δημόπουλος, Διαμαντόπουλος, Κολοκυθάς, Γιούπης.