ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΧΑΪΑΣ 1-0

Καλός για ένα ημίχρονο

Δύο διαφορετικά πρόσωπα παρουσίασε ο Παναιγιάλειος στο αποψινό εντός έδρας φιλικό με αντίπαλο τον Ατρόμητο Αχαΐας (Γ΄ Εθνικής), στο οποίο επικράτησε με σκορ 1-0.

Στο πρώτο 45λεπτο αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, με τους φιλοξενούμενους να τον «κοντράρουν» στα ίσια, αλλά στην επανάληψη έδειξε πολύ καλό πρόσωπο, με εξαιρετική ανάπτυξη στο παιχνίδι του και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 81’ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ (!) ο Διαμαντόπουλος και αφού είχε προηγηθεί ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, με πιο χαρακτηριστικές την κεφαλιά τού Παπαδόπουλου στο 32΄ με την μπάλα να αποκρούεται από τους αμυντικούς λίγο πριν περάσει τη γραμμή, το διπλό δοκάρι (οριζόντιο) σε απανωτές κεφαλιές των Παπαδόπουλου – Ραχίμ στο 45΄, τη διπλή ευκαιρία με Φλίγκο – Γκοτσούλια στο 76΄, το πλασέ του Φλίγκου (από έξοχη μακρινή μπαλιά του Σούλη) στο 78΄, που έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ), την εξαιρετική διπλή απόκρουση του Μυλωνόπουλου στο 79΄ σε προσπάθειες των Φλίγκου – Σκαρτσίλα, το σουτ – άουτ του Φλίγκου στο 87΄και την εντυπωσιακή απόκρουση του Μυλωνόπουλου σε βολίδα του Διαμαντόπουλου στις καθυστερήσεις.

Ο Ατρόμητος που έδειξε καλά στοιχεία μέχρι το 60΄, απείλησε με τον Θωνιάτη στο 7΄, (έσωσε ο Ανδρούτσος, σε μία φάση που τραυματίστηκε ελαφρά), με τον Λαθύρη στο 53΄ (έσωσε πριν τη γραμμή ο Ιωάννου) και με τον Γ. Γραμματικόπουλο να σουτάρει από κοντά με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα στο 87΄.

Στο 54΄ ήρθαν στα χέρια οι Ριζογιάννης – Ντόμας και απειλήθηκε σύρραξη καθώς ενεπλάκησαν και άλλοι ποδοσφαιριστές. Το παιχνίδι διεκόπη για 6 λεπτά και συνεχίστηκε  χωρίς τους δύο παραπάνω παίκτες, τους οποίους απέσυραν οι προπονητές τους.

Στο 43΄ τραυματίστηκε ο Λαζανάς και ο Κουρμπανάς τον απέσυρε, περισσότερο  για προληπτικούς λόγους.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γ. Παπαδόπουλος, με βοηθούς τους Μεσσήνη – Παπαδήμα και τέταρτο τον Γιαννόπουλο.

Ο Παναιγιάλειος ξεκίνησε με τους Ανδρούτσο, Σανδραβέλη, Παπαχρήστο, Τ. Παπαδόπουλο, Ιωάννου, Μαυρόπουλο, Γκοτσούλια, Μπούνα, Ραχίμ, Λαζανά (43΄ Φλίγκο), Αλεξάνδροβιτς. Στην επανάληψη έπαιξαν και οι Μπαλτιμάς, Ακπαρίδης, Ρέλλας, Ριζογιάννης, Διαμαντόπουλος, Σκαρτσίλας, Σούλης, Ρεκλείτης και ο υπό δοκιμή αριστερός μπακ Δημήτρης Μαρκάκης.

Ο προπονητής του Ατρομήτου (και παλιός άσσος και του Παναιγιαλείου) Θόδωρος Ανδριόπουλος ξεκίνησε την ομάδα του με τους Τζουραμάνη, Λιβάνη, Μαντά, Σιδέρη, Θωνιάτη, Νικολόπουλο, Λαθύρη, Ντόμα, Γκάτση, Γραμματικόπουλο Ν, Φούφουλα. Αγωνίστηκαν και οι Μπαρδάκης, Μυλωνόπουλος (τερμ.), Μούζος, Σαμπανέϊ, Γραμματικόπουλος Γ., Χ. Βέρρας και Τρίγκας.

Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 300 φίλαθλοι.