Ξέφυγε… ο Ολυμπιακός Βόλου, 1-0 τον Παναιγιάλειο

Στην πρώτη θέση του Νοτίου ομίλου παρέμεινε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Παναιγιάλειου στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πίεσε, έπαιξε όσο καλή μπάλα μπορούσε λόγω και του αγωνιστικού χώρου που ήταν πολύ βαρύς εξαιτίας της βροχής, και στο 10' ο Δεινόπαπας κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του από τον γκολκίπερ του Παναιγιαλείου Ανδρούτσο. Στο 11' ο Καπετάνος αστόχησε στην εκτέλεση του πέναλτι ωστόσο η μπάλα κατέληξε στον Κατσίκη ο οποίος έκανε την σέντρα και ο Γκούρμα με σουτ από πολύ κοντά πέτυχε το νικητήριο γκολ των ερυθρολεύκων. Υπενθυμίζουμε ότι είναι το δεύτερο γκολ που πετυχαίνει στο πρωτάθλημα ο σέντερ φορ του Ολυμπιακού καθώς το πρώτο γκολ το είχε βάλει στην 2η αγωνιστική όταν και ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει με 3-0 τον Αστέρα Μαγούλας.

Από εκεί και έπειτα ο Παναιγιάλειος πίεσε και προσπάθησε να ισοφαρίσει πριν βγει το ημίχρονο χωρίς ωστόσο να  τα καταφέρει. Ο επιθετικός… μονόλογος των «Μελανόλευκων», συνεχίστηκε με την  κεφαλιά στο 60’ του Ιωάννου, που πέρασε άουτ, στη μεγαλύτερη φάση του δεύτερου μέρους.

Γενικά το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και μέτριο χωρίς να υπάρχουν πολλές φάσεις ενώ οι ερυθρόλευκοι με υπομονή και ψυχραιμία κατάφεραν να… κολλήσουν στην λάσπη τον Παναιγιάλειο.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σελίμος (Λακωνίας), ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Ανδρούτσο, Παπαχρήστου, Σκαρτσίλα, Ρεκλείτη, Καπετάνο, Πόνσε, Γκίτκο.

Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς): Ανδρούτσος, Αγουρίδης, Παπαχρήστος, Ιωάννου, Ακπαρίδης, Μαυρόπουλος (57’ Ρεκλείτης), Γκοτσούλιας (82’ Αργυρόπουλος), Αλεξάντροβιτς (73’ Διαμαντόπουλος), Μπούνας, Φλίγκος, Σκαρτσίλας.

Ολυμπιακός Βόλου (Μανουέλ Ρόκα): Γκίτκος, Γιαλούσης, Καρράς, Αρβανίτης, Μελίσσης, Καπετάνος (65’ Κωστούλας), Πινδώνης, Κατσίκης (75’ Γκέσιος), Δεινόπαπας (83’ Καρανικόλας), Πόνσε, Γκούρμα.