Ήττα και αποκλεισμός στο 117΄!

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση για την Α΄ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον γηπεδούχο Ηρακλή Ψαχνών και τον Παναιγιάλειο. Οι δύο ομάδες τελείωσαν ισόπαλες 1-1 το 90λεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα, οδηγήθηκαν στην παράταση, εκεί που οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη – πρόκριση στο 117΄ με σκορ 2-1. Ο Παναιγιάλειος δικαιούται να αισθάνεται αδικημένος με τον τρόπο που έχασε την πρόκριση, καθώς –χωρίς να είναι καλύτερος του αντιπάλου του– δέχθηκε και τα δύο γκολ κόντρα στη ροή τού παιχνιδιού. Τόσο στο 1-0 (34΄) όπου ήλεγχε το παιχνίδι και δεν είχε κινδυνεύσει σοβαρά, όσο και στη μοιραία φάση του 117΄, καθώς δύο λεπτά νωρίτερα έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει εκείνος προβάδισμα στο σκορ. Όμως ο Πουρής με απίθανη απόκρουση στο αριστερό του «παραθυράκι» είπε… όχι στην αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φλίγκου.

Ο Παναιγιάλειος δικαιούται να «φωνάζει» και για τη φάση του 110΄, όταν ο Σκαρτσίλας φάνηκε να δέχεται κράτημα από αμυντικό μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Παπαγεωργίου είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Σε γενικές γραμμές η ομάδα μας στάθηκε αρκετά καλά, είχε τα «δικά της» διαστήματα στο ματς (πρώτο ημίωρο του αγώνα και δεύτερο ημίχρονο της παράτασης) και θα μπορούσε με λίγη τύχη να «τσεκάρει» αυτή το εισιτήριο της πρόκρισης. Και όλα αυτά απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο, που φέτος πραγματοποίησε πολύ καλές μεταγραφές και θεωρείται βέβαιο πως θα είναι από τους πρωταγωνιστές στο πρωτάθλημα.

*Οι θεατές του αγώνα δεν ξεπέρασαν τους 250-300, ανάμεσα στους οποίους βρέθηκαν και περίπου 20 Αιγιώτες.

* Στο 75' αποβλήθηκε από το διαιτητή της αναμέτρησης κ. Παπαγεωργίου ο προπονητής του ΠΓΣ Νίκος Κουρμπανάς λόγω έντονων διαμαρτυριών!

Τα γκολ: (34' Τσιμόντζι σουτ, 117' Μπακομήτρος κεφ. – 73' Γκούμας κεφ.)

Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Λάμπρου): Πουρής, Στουρνάρας, Παλαιολόγου, Τζανής, Λάμπρου, Τσιμόντζι, Μπακομήτρος, Κοιλιάρας, Σπανός (46' Ντελέκος), Επιτροπάκης (119' Γκεμίσης), Τριανταφύλλου (63' Κρητικός).

Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς): Ανδρούτσος, Παπαχρήστος, Αγουρίδης (65' Σκαρτσίλας), Ιωάννου, Ακπαρίδης, Γκοτσούλιας, Μπούνας, Γκούμας (91' Μαυρόπουλος), Αλεξάντροβιτς (46' Ρεκλείτης), Λαζανάς, Φλίγκος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαγεωργίου (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Κοσμάς, Κουτσόγιαννος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τριανταφύλλου, Τζανής – Γκοτσούλιας, Μαυρόπουλος, Σκαρτσίλας