1-0 την Καλλιθέα με γκολ τού Αλεξάνδροβιτς

ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ… ΦΙΛΙΚΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟ

Σε ένα πολύ δυνατό φιλικό που δεν διέφερε πολύ από αγώνα πρωταθλήματος, ο Παναιγιάλειος πέτυχε μία ακόμη νίκη, αυτή τη φορά επί της αξιόμαχης Καλλιθέας με το… αγαπημένο του 1-0.

Εξαιρετική τακτική από το Νίκο Κουρμπανά, πίεση σε όλους τους χώρους, πάθος, δύναμη και εκπληκτική αμυντική λειτουργία, ήταν τα στοιχεία που έδειξε σήμερα η «Μαύρη Θύελλα» και χειροκροτήθηκε θερμά από τους 400 και πλέον Αιγιώτες φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι δεν δημιούργησαν ούτε μία ευκαιρία για γκολ σε ολόκληρο το παιχνίδι και σε συνδυασμό και με τα προηγούμενα φιλικά, η αμυντική λειτουργία της ομάδας μας  δείχνει ότι θα είναι ένα από τα μεγάλα της όπλα στο φετινό πρωτάθλημα. Όχι ότι επιθετικά τα πήγε άσχημα. Το αντίθετο, αφού και φάσεις δημιούργησε και –ιδιαίτερα στο β΄ ημίχρονο– είχε καλή ανάπτυξη στο παιχνίδι της και αν οι παίκτες ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να είχε πετύχει τουλάχιστον ένα ακόμη γκολ. Εξαιρετικό σε δημιουργία και εκτέλεση ήταν το γκολ που πέτυχε πολύ νωρίς, μόλις στο 3΄, με κεφαλιά – κεραυνό του Αλεξάνδροβιτς, όταν βρέθηκε αμαρκάριστος στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας, εκμεταλλευόμενος ιδανικά τη σέντρα του Μπούνα από δεξιά.

Οι πιο σημαντικές ευκαιρίες χάθηκαν στο 21΄ (άστοχο σουτ του Φλίγκου από καλή θέση), στο 51΄ (κεφαλιά του Ακπαρίδη άουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαχρήστου), 64΄ (σουτ άουτ του Λαζανά), και στο 70΄ με το Διαμαντόπουλο που βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα, αλλά πήγε πολύ πλάγια και χάθηκε η ευκαιρία. Να σημειωθεί πως από το 76΄ αγωνίστηκε με 10 παίκτες καθώς ζήτησε αλλαγή ο Παπαχρήστος και ο Κουρμπανάς είχε εξαντλήσει τις αλλαγές του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καλύβας, με βοηθούς τους Κότσα – Τσιρίνη και τέταρτο τον Τσιρογιάννη.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη τού προέδρου της Καλλιθέας Νίκου Σαλευρή που «έφυγε» πρόσφατα από τη ζωή.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Ν. Κουρμπανάς): Ανδρούτσος (64΄ Μπότος), Αγουρίδης (63΄ Σανδραβέλης), Παπαχρήστος, Ιωάννου, Σούλης (46΄ Τ. Παπαδόπουλος), Μαυρόπουλος (46΄ Ακπαρίδης), Γκοτσούλιας (46’  Σκαρτσίλας), Ρεκλείτης (64΄ Γ. Παπαδόπουλος), Φλίγκος (46΄ Λαζανάς), Αλεξάνδροβιτς (46΄ Διαμαντόπουλος), Μπούνας.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Κρ. Βαζέχα): Μιχελής, Παγώνης, Μουσταφίδης, Καλαμιώτης, Μάρσιο, Φαγιέ, Δημητρίου, Ατματζίδης, Ντακόλ, Λούκας, Φαμπρίσιο. Στο β΄ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Σεμπέκος, Χριστοφιλέας, Τραγουλιάς, Τσακιράκης, Κατσικογιάννης, Χαροντάκης, Κολοφώτης και ένας υπό δοκιμή μεσοεπιθετικός.