ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Έπαιξαν με μυαλό και ψυχή (1-0 τον Αγροτικό Αστέρα)!

Αμέσως μετά το τέλος της χθεσινής προπόνησης, ο Λεωνίδας Βόκολος, μιλώντας στους ποδοσφαιριστές του, τους είπε χαρακτηριστικά: «Αυτού του είδους τα παιχνίδια, δηλ. με τον Αγροτικό Αστέρα, κερδίζονται με μυαλό και ψυχή!». Και σήμερα οι παίκτες τού Παναιγιαλείου διέθεταν και τα δύο, με αποτέλεσμα να φτάσουν σε μια δύσκολη αλλά 100% δίκαιη νίκη, κερδίζοντας στο δημοτικό στάδιο Αιγίου τον μέχρι πριν από το σημερινό παιχνίδι αήττητο Αγροτικό Αστέρα με 1-0, σε μια αναμέτρηση που μπορεί να διεξήχθη υπό βροχή αλλά αντάμειψε πλήρως τους 300 περίπου φιλάθλους τής «Μαύρης Θύελλας» που βρέθηκαν στο γήπεδο για να υποστηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα.

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα μας ο Ξόμπλιος στο 83΄, που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα από τα αριστερά τού Μπουρλάκη και με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι τού τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων!

Από το πρώτο κιόλας σφύριγμα του διαιτητή Γκοβέση, οι «μελανόλευκοι» έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο σήμερα το παιχνίδι, ωστόσο η καλά οργανωμένη άμυνα τής ομάδας τού Ευόσμου δεν τους άφηνε και πολλά περιθώρια… Παρ’ όλα αυτά, ο Παναιγιάλειος ήταν εκείνος που είχε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά κάτι οι λανθασμένες επιλογές στην τελική προσπάθεια, κάτι ο τερματοφύλακας του Αστέρα, δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο.

Έτσι, οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια μένοντας στο «στείρο» 0-0 και με τους φιλάθλους μας να μένουν πλήρως ικανοποιημένοι από την εικόνα των ποδοσφαιριστών μας στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την βροχή να δυναμώνει, γεγονός που δυσκόλεψε τους 22 ποδοσφαιριστές μόνο για 10-15 λεπτά, διότι στο τελευταίο ημίωρο το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά, με εκατέρωθεν ευκαιρίες και με την μπάλα να παίζεται πότε στην μια περιοχή και πότε στην άλλη. Και φτάνουμε στο 83΄, όταν ο νεοεισελθών (πριν πέντε λεπτά) Ξόμπλιος με ασύλληπτη κεφαλιά «γράφει» το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Νίκου Νεντίδη προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά οι ποδοσφαιριστές μας έδειχναν αποφασισμένοι να κρατήσουν «με νύχια και με δόντια» την παρθενική τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Το τελικό διαιτητικό σφύριγμα βρήκε παίκτες και τεχνική ηγεσία να γίνονται ένα… κουβάρι στο κέντρο του γηπέδου και να ανταποδίδουν το χειροκρότημα στους ηρωϊκούς φιλάθλους μας που αψήφησαν τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες και συμπαραστάθηκαν από την αρχή μέχρι το τέλος στους «μελανόλευκους»!

Το φιλμ του αγώνα

5΄: Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο με τον Τσιλιγκίρη, ύστερα από ασίστ του Κατίδη.

17΄: Μακρινό δυνατό σουτ του Σκαρτσίλα δεν ανησυχεί τον Γιακουμή

21΄: Πρώτη τελική της ομάδας του Ευόσμου στην εστία του Στρέζου, που μπλοκάρει εύκολα το μακρινό σουτ του Ταϊανάν.

25΄: Επικίνδυνη φάση μπροστά στην εστία του Στρέζου, με την κεφαλιά του Φελίπε να καταλήγει άουτ

31΄: Φάουλ του Ταιανάν αποκρούει σε κόρνερ ο Στρέζος.

33΄: Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Κατίδης να ανοίξει το σκορ, μετά την πάσα του Κρητικού, το πλασέ του αποκρούεται από τον Γιακουμή

39΄: Κίτρινη κάρτα στον Κατίδη

40΄: Μακρινό σουτ του Μπούζα μπλοκάρει ο Γιακουμής

42΄: Κίτρινη κάρτα στον Φελίπε που σκόπιμα μαρκάρει αντικανονικά στην αντεπίθεση τον Κατίδη

56΄: Φάουλ του Τσιλιγκίρη περνά άουτ

58΄: Σέντρα σουτ του προωθημένου Βλάχου, απέκρουσε δύσκολα στη γωνία του ο Γιακουμής

65΄: Πρώτη αλλαγή για τον Παναιγιάλειο. Στη θέση του Μπούζα ο Μπουρλάκης

67΄: Φάουλ του Τσιλιγκίρη, κεφαλιά άουτ του Βλάχου

78΄: Αλλαγή ο Παναιγιάλειος. Αντί του Τσιλιγκίρη ο Ξόμπλιος

83΄: Γκολ για την ομάδα μας! Κεφαλιά του Ξόμπλιου μετά τη σέντρα του Μπουρλάκη από αριστερά

89΄: Αλλαγή για Παναιγιάλειο και Αστέρα. Αντί του Κρητικού ο Μωΰσίδης και για τον Αγροτικό Αστέρα αντί του Χατζή ο Γκέσιος

92΄: Κόκκινη κάρτα στον Ταϊανάν, για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Μωϋσίδη.

Παναιγιάλειος: Στρέζος, Σανδραβέλης, Ρότας, Βλάχος, Τσιλιγκίρης (78΄ Ξόμπλιος), Μπούζας (65΄ Μπουρλάκης), Κατίδης, Ντέμο, Καζναφέρης, Κρητικός (89΄ Μωυσίδης), Σκαρτσίλας

Αγροτικός Αστέρας: Γιακουμής, Αργυρίου, Βαφέας, Ουνγιαλίδης, Κουκόλης, Ταϊανάν, Τεγούσης (86΄ Τριανταφυλλάκος), Χατζής (88΄ Γκέσιος), Δεινόπαπας (82΄ Πάλλας), Φελίπε, Πάτο