Παναιγιάλειος – Χανιά 0-0: Το ζητούμενο είναι το γκολ!

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι του Παναιγιαλείου με τα Χανιά στο Δημοτικό Στάδιο Αιγίου και η αιγιώτικη ομάδα δεν κατάφερε με την έναρξη του πρωταθλήματος να… “τσιμπήσει” τους 3 πρώτους βαθμούς, πετυχαίνοντας την πολυπόθητη νίκη.

Μπορεί η ομάδα του Παναιγιαλείου να μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και να έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο οι παίκτες δεν κατάφερε να βρουν τα δίχτυα των αντιπάλων. Παρόλα αυτά η αγωνιστική εικόνα της ομάδας είναι βελτιωμένη, αφού οι αλλεπάλληλες αναβολές της έναρξης του πρωταθλήματος, ευνόησαν τον Π.Γ.Σ. γιατί πρόλαβε και προετοιμάστηκε, κάτι που φάνηκε στον σημερινό αγώνα με τα Χανιά.

Το ζητούμενο είναι το γκολ! Και ο Παναιγιάλειος εκεί πρέπει να εστιάσει την προσοχή του. Να βγει μπροστά, η γραμμή να γίνεται παραγωγική και να βρίσκει δίχτυα και από την άλλη η άμυνα να παρουσιάζεται συμπαγής και να κρατάει ανέπαφα τα δίκτυα του τέρματός της!

Στις δηλώσεις του ο Λεωνίδας Βόκολος, τόνισε ότι ο Παναιγιάλειος στάθηκε άτυχος αφού στο πρώτο μέρος είχε τόσες χαμένες ευκαιρίες και ευχαρίστησε τους παίκτες και τον κόσμο για την σημαντική ενίσχυση στον πρώτο αγώνα της ομάδας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Σανδραβέλης, Βλάχος, Ντέμο, Ρότα, Μπούζας (87′ Μωυσίδης), Κατίδης (77′ Ναγιάρ), Καζναφέρης, Μπουρλάκης (57′ Σκαρτσίλας), Κρητικός, Τσιλιγκίρης.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Αντώνης Δρακόπουλος): Αθανασίου, Ζέρης, Ρούνιτς, Θεολόγου, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Φουρλάνος (65′ Μάνιας), Γκεμίσης, Λύρας (54′ Τσουκάνης), Νικολόπουλος, Σταματής (71′ Βαρούχας).

Το φιλμ του αγώνα
5′: Ο Τσιλιγκίρης πασάρει στον Κατίδη, το πλασέ του οποίου περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
8′:  Κεφαλιά του Βλάχου, η μπάλα λίγο άουτ
16′: Ο Τσιλιγκίρης εκτελεί φάουλ, ο Κρητικός πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα όμως δεν του κάνει το χατίρι και περνά ξυστά από το δοκάρι του Αθανασίου
30′: Ο Κρητικός μπαίνει από τα αριστερά, βγαίνει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ο οποίος διώχνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή
48′: Κίτρινη κάρτα στον Καζναφέρη
54′: Κίτρινη κάρτα στον Δαμιανάκη (Χανιά)
55′: Ωραίο σουτ τού Τσιλιγκίρη από το ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, η μπάλα περνά ελάχιστα εκατοστά από το δεξί δοκάρι τού Αθανασίου
64′:  Κίτρινη κάρτα στο Φουρλάνο
76′: Εξαιρετική κεφαλιά του Ντέμο από το ύψος του πέναλτυ, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ  ο Αθανασίου
79′ Κίτρινη κάρτα στον Βαρούχα (Χανιά)
90′: Με 10 παίκτες μένουν και οι δύο ομάδες, καθώς ο διαιτητής έδειξε κόκκινη κάρτα σε Τσιλιγκίρη και Ζέρη
93′: Κόρνερ του Ναγιάρ, ο Κρητικός στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα όμως περνά άουτ
94′: Κίτρινη κάρτα στο Νικολόπουλο (Χανιά)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

Κυριακή 30 Οκτωβρίου

Απόλλων Σμύρνης – Καλλιθέα 3-2 (17′, 80′ Διαμαντόπουλος, 93′ Αλμπάνης / 13′, 38′ Σταματάκος)

Σπάρτη – Πανθρακικός 2-1 (42′ Αναστασάκος, 60′ Σιώπης – 23′ Ηλιάδης)

Παναιγιάλειος – ΑΟ Χανιά 0-0

Αχαρναϊκός – Καλλονή 3-0 (21′ Ψιάνος, 56′ Ντούνγκα, 90′ Σωτηράκος)