Ο Δήμος Αιγιαλείας αναγνωρίζοντας την έξαρση του φαινομένου της ενδο-οικογενειακής βίας και συνακόλουθα της κακοποίησης σε όλες τις μορφές της, ενημερώνει τους δημότες ότι παρέχει δωρεάν υπηρεσίες συμβουλευτικής και ψυχολογικής στήριξης σε όλους τους κατοίκους και δημότες μας.
![](https://www.aigialeia24.gr/wp-content/uploads/2023/10/aggelopoulos-george-300x200.jpg)
Ανάμεσα στις προτεραιότητες που έχει θέσει o Δήμος είναι η ευαισθητοποίηση των πολιτών σε θέματα Ψυχικής Υγείας και η προώθηση με κάθε τρόπο της ενημέρωσής τους.
Οι υπηρεσίες που παρέχονται αφορούν σε ενημέρωση & συμβουλευτική ενηλίκων (σε επίπεδο ατόμου, ζεύγους & οικογένειας) σε ποικίλα θέματα όπως:
- διαχείριση συναισθηματικής κατάστασης, άγχους, κατάθλιψης
• αντιμετώπιση κρίσεων πανικού
• διαχείριση διαπροσωπικών και κοινωνικών σχέσεων
• αντιμετώπιση προβλημάτων στην οικογένεια και στις σχέσεις γονέων και παιδιών/εφήβων
• αντιμετώπιση τραυματικών συμβάντων ζωής
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται για πληροφορίες και ραντεβού με την ψυχολόγο του Δήμου Αιγιαλείας, καθημερινά, τις ώρες 08:00 πμ – 14:00 μμ., στο τηλέφωνο 2691 026136 (Ακολουθείτε τις οδηγίες, επιλέγετε το 3).