Παναιγιάλειος – Αίαντας Γαστούνης 3-3

Μετά από ένα πλούσιο σε γκολ και φάσεις παιχνίδι, ο Παναιγιάλειος αναδείχτηκε ισόπαλος (3-3) με αντίπαλο τον Αίαντα Γαστούνης που θα αγωνιστεί στην Γ’ Εθνική.Οι “μελανόλευκοι” παρουσιάστηκαν σαφώς πιο βελτιωμένοι σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό στο “Φ. Αραβαντινός”.  Η Αιγιώτικη ομάδα αντιμετώπισε  στα ίσα τον Αίαντα Γαστούνης και άφησε ικανοποιημένους τους φιλάθλους που χειροκρότησαν την ομάδα.

Στο 25΄ ο Κουλούρης άνοιξε το σκορ για την Γαστούνη, ενώ ο Παναιγιάλειος ισοφάρισε (1-1) στο 38΄ με εύστοχο πέναλτι του Γκάτση, το οποίο κέρδισε ο Παπαδόπουλος που είχε απωθηθεί από τον Τσίτσο.

Μάλιστα στο 41′ ο Γκάτσης έχασε την ευκαιρία  να διπλασιάσει τα προσωπικά του γκολ και να βάλει μπροστά τον Παναιγιάλειο. Εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Ανδρέας Σπανός από τον τερματοφύλακα Κουτρουμπή, ο οποίος αποκρούοντας διόρθωσε το λάθος του.

Στην επανάληψη ο Αίας Γαστούνης πήρε πάλι το προβάδισμα στο σκορ, αυτή τη φορά με τον Γιόχαν που διαμόρφωσε το 1-2 στο 47΄.

Άμεση ήταν και η απάντηση των “μελανόλευκων”, που βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση (2-2) με τον Ανδρέα Σπανό στο 49΄, αφού πήρε την απόκρουση του τερματοφύλακα Κουτρουμπή από το διαγώνιο σουτ του Γκάτση.

Τα γκολ, όμως, του παιχνιδιού δεν είχαν τελειώσει, με τον Ανδρέα Σπανό να σημειώσει στο 86΄ το 3-2 με σουτ μέσα από την περιοχή. Το τελικό σκορ (3-3) διαμόρφωσε ο Καράγιωργας με τον Παναιγιάλειο να αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις αλλά και αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια.

Παναιγιάλειος: Αθανασόπουλος, Βλάχος, Μπελεζάκης, Μιχ. Σπανός, Παπαδόπουλος, Χούσα, Ανδρ. Σπανός, Κοτσόκολος, Λιάτος, Μπούνας, Γκάτσης.

Στο β΄ ημίχρονο ο Φίλιππος Σχοινάς έβαλε να παίξουν όλους όσους είχε στη διάθεσή του και ήσαν οι: Μαχαίρας, Πλατυκώστας, Καραπιπέρης, Μαυρούλιας, Ροδόπουλος, Αποστολής, Τσεκούρας, Μούκας, Νικολόπουλος.

Αίας Γαστούνης: Κουτρουμπής, Φράπι, Τσίτσος, Χριστοφοράτος, Μπακατσέλος, Τσακοπιάκος, Καράγιωργας, Μάντιου, Γιόχαν, Ριτσούλι, Κουλούρης.

Στην επανάληψη έπαιξαν: Μαργαρίτης, Χατζής, Δεληγιάννης, Μουτσάι, Παπασωτηρίου.

Υ.Γ. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κράτηθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή Ανδρέα Καραϊνδρου που έφυγε χθες από τη ζωή.